Analiz, Ne kolay şey!

Analist pozisyonunda çalışanlar ya da unvanı farklı olsa da Analiz Aktiviteleri’ni gerçekleştirenler (Analist’ler) için genel bir önyargı vardır. Bu da, “Analiz” görevinin projelerdeki diğer görevlerden çok daha kolay olduğu önyargısıdır. Çünkü;

  • Yazılımcı, yıllarca edindiği teknik bilgileri kullanarak ondan başka kimsenin yapamayacağı bir sürü çalışma yaparak eksiksiz olarak projeyi hayata geçirir. Yaptığı çalışmanın sonucunda çıkan sonuç, iş ihtiyacını tam olarak karşılar.
  • İş birimleri, yıllarca edindiği iş bilgisi ile, ihtiyacının ne olduğunu tam olarak, tüm detayları ile ifade edebilir. Sonradan fikir değiştirmez. İstediği işle ilgili tüm araştırmaları yapar. Kullanıcı testleri sırasında tüm hataları bulur. İhtiyaçlarını önceden tam ve eksiksiz olarak ifade ettiği için, kullanıcı testleri sırasında ya da canlıda beklenmedik hiç bir durumla karşılaşılmaz.
  • Proje Yöneticisi, yıllarca bir çok projede çalışarak edindiği Proje Yönetimi Bilgi Birikimini kullanarak, projenin zamanında, planlanan maliyet ile, en kaliteli şekilde bitirilmesini sağlar.
  • Fonksiyonel Yönetici, projelerin durumlarını kontrol eder, üst yöneticilere raporlar verir, projede bir problem olduğunda, hatayı proje ekibine yıkmak yerine kendisi karşılar. Projede gecikme olduğunda sebebini sorgulayıp düzeltici ve önleyici aktiviteler planlar.

Böyle bir ortamda, Analist’lerin projede yaptığı işler, sadece sağa sola e-mail atmak ve toplantı organize edip paydaşların tartışmalarını, çatışmalarını sessizce dinlemek, Analiz Dokümanı Şablonu’ndaki boşlukları doldurup bir yerde saklamaktır.

Ne kolay şey değil mi?

Reklamlar