Analistlerin kullanması yasak olan kelimeler

Aşağıdaki ifadelerin kullanıldığı gereksinimler, bir gereksinim değil, aslında sıradan birer cümledir. Bu ifadelerle analiz edilen projeler net ifadeyle FAIL olmaya mahkumdur.

“Esnek – Kullanıcı Dostu – Çok Yönlü”: Bu ifadeler görecelidir. Dolayısıyla herkes tarafından farklı anlaşılabilir. Bizim esnek gördüğümüz yapıdaki esneklik, talep sahibinin gözünde sıradan bir durum olabilir. Hatta çıkan ürünü kendi tanımlamalarına göre bekledikleri için memnuniyetsizlik oluşabilir. Bunun yerine üzerinde çalışılan yapıdaki esnekliği sağlayan özellikleri belirtilmelidir. Ürünü/Ekranı neyin esnek/kullanıcı dostu/Çok yönlü yaptığı kesinlikle belirtilmelidir.

“Bircok – Bazi” ifadelerini kullanmak yerine, kesin değerler, max ve min limitler belirlenmelidir. Gereksinim ölçülebilir olmalıdır. Bu sayede günün sonunda gereksinimin karşılanıp karşılanmadığı konusunda anlaşılmayan bir durum oluşmaz.

Bu ekranda müşteriye ait bazı bilgiler gösterilmelidir.

Bu ekranda müşteriye ait, ad soyad, Müşteri Numarası, Kart Numarası, İşlem tutarı bilgileri gösterilmelidir.

“Daha iyi – Daha hızlı – Daha anlasilir” ifadelerinin yerine, kullanılan özelliği daha hızlı/iyi/anlaşılır yapan değişikliğin ne olduğu, önceki yapıdan ne gibi farkları olduğu tam olarak ifade edilmelidir.

Vesaire – … gibi ifadelerinin ucu açıktır. Sıralanan birkaç maddeden sonra “v.s.” kullanılıyorsa diğer maddeler ya bilinmiyordur ya da bulmaya üşeniyoruzdur. Bu maddeleri ya öğrenmemiz ya da araştırarak bulmamiz gerekmektedir.

Bu ekrandan para çekme para yatırma gibi işlemlerin günlük limit oranlari degistirilebilmelidir. (Yanlış)

Bu ekrandan, para çekme, para yatırma, hesaba havale ve döviz alış/satış işlemlerinin günlük limit oranları değiştirilebilmelidir. (Doğru)

“Kabul edilebilir ölçüde” ifadesini gören developer kendi kabul ettiği gibi yazar. İs birimi de kabul ettiği gibi olmasını bekler. Bir problem çıktığında analizi inceleyecek olan denetim birimleri kendi kabullerini uygular. Ayrıca, bu ifadenin kullanıldığı bir gereksinim maddesinin test sonucu kişiye göre farklılık gösterir. Her gereksinim maddesi test edilebilir olmalıdır. Yapılan her testin de sadece 1 adet beklenen sonucu olmalıdır. Bu yüzden bu ifade kullanılacaksa da kabul kriterleri (acceptance criteria) belirlenmelidir.

Her müşterinin sahip olabileceği debit kart sayısı, operasyon birimlerinin kabul edebileceği sayıda olmalıdır. (Yanlış)

Şifre giriş sırasında, kabul edilebilir sayıda yanlış girişe izin verilmelidir. (Yanlış)

Reklamlar