Analistlerin Kullandığı Programlama Dili

Kod geliştiricilerin, hangi platformda kod geliştirdiğinden bağımsız olarak mutlaka kullandıkları bir programlama dili vardır. Bu dilin belli dilbilgisi kuralları ve kullanım şekilleri vardır. Yazılımcılar da bu dili kullanarak uygulama geliştirirken, sonucunda çıkacak uygulamanın doğru çalışmasının yanında, dili nasıl kullandıklarına da dikkat ederler. Hatta yazılımcının kodu nasıl yazdığını denetleyen, onları yanlış kullanımlara karşı engelleyen kocaman sistemler vardır. Kurumlar bu sistemlere ciddi paralar vererek kod kalitesini denetlerler.

Analistler olarak bizim kullandığımız programlama dili, tam olarak konuştuğumuz dildir. Bu yüzden, konuştuğumuz dilin kurallarını, bir yazılımcının C#’ı bildiği kadar iyi bilmeliyiz.

Analistler, sanatlarını Analiz Dokümanı’nda konuştururlar. Bu yaklaşımla, Analiz Dokümanı’nı, yazılımcıların geliştirdiği kodlarla aynı kefeye koymalıyız. Amacını yerine getirse bile, kötü yazılmışsa mutlaka bir yerde patlak verecektir. Analiz Dokümanı’nda olması gerektiği halde olmayan gereksinimlerden hiç bahsetmiyorum bile.

Her kuruma göre, Analiz Dokümanı şablonları değişse bile belli başlı bazı kurallar vardır. Bunların en önemlisi dokümanın anlaşılabilir olmasıdır. Yazdığınız dokümanı sadece kendiniz anlıyorsanız bir problem var demektir.

Anlaşılırlık sadece dili düzgün kullanmak, yalın cümleler kurmak değildir. Analiz dokümanı farklı görevlerdeki paydaşlara aynı anda hitab edebilmelidir. Bu yüzden, dikkat edilmesi gereken diğer bir madde İş Gereksinimleri ve Sistem Gereksinimlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Çalıştığınız kurumun şablonuna göre bu ayrım Analiz Dokümanını ikiye bölerek de yapılabilir, 2 farklı doküman da olabilir.

BA-Works’ün yayınladığı aşağıdaki görseldeki Analiz Dokümanı’nın temellerini görebilirsiniz.

is-analizi-dokumanlari-infografik

Reklamlar