Bir Analist Atasözü: Projeye Başladık, Değiştiremezsiniz.

Agile Proje Geliştirme yaklaşımlarında, Başta planlanan ve sprintlere bölünen taleplerin, projede ilerledikçe değişmesinin çok normal olup, bu değişikliklerin iyi yönetilmesi gerektiğinden bahseder.

Peki, projenin ortasındaki değişiklikleri sadece Agile yöntemler mi savunur. Hayır!

Talep sahiplerinin projenin ortasında istedikleri değişikliklerin bir sürü sebebi vardır. Piyasa koşulları değişmiş olabilir, yeni bir kanun çıkmış olabilir, iş birimi unutmuş olabilir ya da iş birimi artık önceden istediğini şimdi istemiyor olabilir.

“3 Ay önce proje toplantısında böyle istemiştiniz. Biz de istediğiniz gibi yaptık. Bu şekilde kullanacaksınız. Haftaya canlıya alıyoruz. Hayırlı olsun.”

Analistin değişikliğe olan tepkisi bu olmamalıdır. Sebebi her ne olursa olsun, talep sahibinin istemediği hiç bir geliştirme kullanıma açılmamalıdır.

Bunun yerine, Kapsam onaylandıktan sonraki her değişiklik için “Değişiklik Yönetimi Süreçleri” uygulanıp, önce istenilen değişiklik kayıt altına alınmalıdır. Sonra değişiklik analiz edilmelidir. Analiz sonucunda, projeye olan etkisi belirlenmelidir. Projenin zaman planına, maliyetine ve kalitesine olan etkileri çıkarılmalıdır. Değişiklikten önceki ve sonraki Zaman Çizelgesi ve Maliyet belirlenmelidir. Bu yeni veriler paydaşlarla paylaşılmalı ve onay alınmalıdır.

Zaten gereksiz bir değişiklik ise, değişiklik talebi geri çekeceklerdir.

İstediğiniz değişikliği yaptığımızda projeye etkilerini kabul ediyorsanız, yeniden planlayalım.

Analist için bu daha uygun bir tepkidir.

İyi analistler de talep sahibinin sonradan isteyebileceği değişiklikleri analiz aşamasındayken tespit edebilirler. Akışına bırakmazlar.

En iyi değişiklik Analiz aşamasında yapılandır.

IC-change-managment

Reklamlar