Proje Analiste Atandı (3) Gereksinimler Toplanmak Üzere Bizi mi Bekliyor?

Paydaşları tespit edip sınıflandırdıktan sonra, bu paydaşlarla, iş ihtiyaçları konusunda konuşacağız. Özellikle “talep sahibi olan” paydaşlardan (paydaş listemizde sadece talep sahipleri olmayabilir) bizden tam olarak ne istedikleri ile ilgili bilgiler toplayacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, talep sahiplerinin hiçbir zaman taleplerini tam olarak, tüm ayrıntılarıyla ifade etmeyecek olmasıdır. Eğer öyle olsaydı zaten analistler gerçekten sadece köprü olurdu. Talep sahibinden alınan bilgiyle yetinip projeye girişmek ölümcül bir hatadır.

Yapılması gereken şey, gereksinim toplamaktır. Peki toplamak kelimesi bu aktivitede yapılması gerekenleri tam olarak ifade ediyor mu? Hayır!

Toplamak kelimesi, mevcutta hazır olan şeyleri bir araya getirmek ya da devşirmek anlamına gelir. Ama bizim elimizde sadece talep sahiplerinden aldığımız kısıtlı bir gereksinim listesi var. Analist, projenin başarıya ulaşması için bu kadarının yeterli olmadığını bilmelidir.

Buradaki “Toplamak” (Gathering) eylemini “Ortaya Çıkarmak” (Elicitation) eylemiyle pekiştirmeliyiz. Yani önce yerdeki herkesin görebildiği az değerli taşları toplayıp sonrasında sadece Analist’in görebileceği yer altındaki çok değerli taşları da gün yüzüne çıkarmalıyız.

Burada “Gereksinim Toplama Teknikleri”nden bahsetmeyeceğim. Bu teknikler küçük bir arama ile bir sürü kaynakta bulunabilir. Burada önemli olan noktalar;

  • Gereksinim toplama tekniklerini kullanırken paydaşlara doğru soruları sorup onların daha önce aklına bile gelmeyen gereksinimleri ortaya çıkarmak,
  • Business domain bilgisini talep sahiplerinden daha farklı kullanarak, onların aslında neye ihtiyaçlarının olduğunu bulmaktır.

Bu özellikler, analistleri diğer tüm paydaşlardan (yazılımcılar dahil) ayıran en önemli detaylardır.

Aşağıdaki linke tıklayarak yazı dizisinin devamını okuyabilirsiniz.

Proje Analiste Atandı (4) Sistem/Çözüm Gereksinimleri

Reklamlar